ده روش‌ها تسلط ورق گالوانیزه ورق گالوانیزه

از کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع میتوانیم به کابینت سازی اشاره کنیم؛ زیرا کابینت آشپزخانه به صورت مداوم در تما

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

از کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع میتوانیم به کابینت سازی اشاره کنیم؛ زیرا کابینت آشپزخانه به صورت مداوم در تماس با آب قرار داشته و به همین دلیل لازم است تا در ساخت آنها از محصولی استفاده شود که مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد. می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی نمایند. توجه داشته باشید ورق گالوانیزه سرد به اندازه ورق گالوانیزه گرم ماندگاری ندارد و در جاهایی که استقامت مورد نظر است از این ورق استفاده نمی شود. کوتینگ ورقهای گالوانیزه چینی که به بازار عرضه میشوند؛ معمولا بین 100 تا 120 است. ورق های رنگی گالوانیزه در ضخامت های و عرض های متفاوتی در انواع رنگ ها مانند سفید ، قرمز، نارنجی، آبی، قهوهای سوخته، سفالی، صورتی و کرم در بازار موجود می باشد. توجه داشته باشید چگالی فولاد براساس ترکیبات آلیاژی موجود در آن متفاوت است، اما معمولاً بین ۷۷۵۰ تا ۸۰۵۰ kg/m3 یا ۷/۷۵ تا ۸٫۰۵ g/cm3 است. قیمت ها بر اساس عرض و کارخانه سازنده آن متفاوت است.  This artic le w​as w᠎ritten by G᠎SA C​on tent  G en᠎er᠎ator D emov er sion.

در بررسی قیمت ورق گالوانیزه، یکی از مهم ترین نکات نوسانات لحظه ای است که می تواند بر قیمت روز ورق گالوانیزه اث بگذارد. در این مطلب، به بررسی جزئیات تولید و کاربردهای انواع ورق گالوانیزه پرداختیم. در فروشگاه آهن پخش شما میتوانید تنها با چند کلیک، به تمامی اطلاعات مورد نیاز خود درباره ورق گالوانیزه دسترسی پیدا کنید. این باعث میشود روی در سطح فولاد پخش شود و لایه نازکی از آلیاژ روی-آهن ایجاد شود. چرا که باعث میشود محصول در برابر زنگزدگی و خوردگی مقاومت بالایی به دست آورد. علاوه بر آن که ورقهای گالوانیزه در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی دارد، در برابر آسیبها در زمان حمل و نقل از خود مقاومت بالایی نشان میدهد. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لولهکشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار میگیرند. البته، کوتینگ ورقهای گالوانیزه تولید شده در یک کشور خاص ممکن است بسته به کارخانه تولید کننده متفاوت باشد. قیمت این نوع ورق متفاوت است و به عواملی مانند کیفیت، سایز و میزان سفارش وابسته است. این لایه تقریبا تنها مزیتی است که ورق فولاد نسبت به دیگر ورقها دارد. همچنین باید خاطر نشان کرد که کنترل و بررسی ایمنی در این ورقها آسان بوده و به صورت چشمی قابل انجام است.

تا ضخامت پوشش مورد نظر حفظ و کنترل شود. از مزایای این روش مقرون به صرفه بودن، امکان کنترل ضخامت پوشش روی، استحکام بالا و چسبندگی پوشش گالوانیزه به فولاد هستند. یکی از مشکلاتی که امکان دارد برای سازههای فولادی به وجود آید، پوسیدگی و خرابی سازه است. ورق فولادی یکی از پرکاربردترین تجهیزات و لوازم برای ساخت و ساز قطعات و سازه ها محسوب می شود. یکی از نکات مهم برای خریداران ورق گالوانیزه، انتخاب برند ورق گالوانیزه و کارخانه تولید کننده آن، نوع کاربرد و مصرف آن می باشد. در ادامه به صورت مختصر برخی از مهم ترین کارخانه های تولید ورق را معرفی می کنیم. در حالی که ساخت ورق سرد در دمای پایین و نزدیک به دمای محیط صورت می گیرد. اما کیفیت آن ها به دلیل تغییرات ساختاری قدری پایین تر از ورق سرد است. در نورد گرم حرارت نزدیک به دمای ذوب فلز می باشد؛ اما در ورق سرد، دمای فرآیند پایین در در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد است. از رو قیمت لوله های گلخانه فولادی نسبت به لوله گالوانیزه گلخانه از جنس آهن گرانتر است.

نحوه انجام این فرآیند به این شکل است که ابتدا ورق با روکشی از جنس عنصر روی پوشش دهی می شود، سپس در فرآیند کوره های گداخته قرار می گیرد. دارد، اما می توان گفت که ورق گالوانیزه با ضخامت بیشتر وزن بیشتری دارد و عکس این موضوع هم صدق می کند، به عنوان مثال ورق با ضخامت 1 میلیمتر از جنس گالوانیزه و عرضی یک متر وزنی حدود هشت الی ده کیلوگرم دارد و برای ضخامت های بیشتر این مقدار وزن نیز بیشتر می شود. نباشد، این عمر مفید تا 60 الی 70 سال هم می رسد. در واقع با این روش یک لایه روی سطح ورق را پوشانده و از آن در برابر انواع آسیبدیدگیها و خوردگیها محافظت میکند. این تغییر نیز به نوبه خود ورق را در برابر عوامل محیطی مخرب مانند رطوبت مقاومتر کرده و شانس زنگزدگی و خوردگی فلز را کاهش میدهد. لایه روی پوشیده شده روی این ورقها، مقاومت محصول را در برابر عواملی مانند خوردگی و زنگزدگی به شدت ارتقا میدهد. بنابراین همین فاکتور نشان میدهد که ورقهای کرهای و ژاپنی از ورقهای چینی در برابر خوردگی و زنگزدگی مقاومت بیشتری دارند.

افزایش دو برابری ضخامت ورق گالوانیزه ۲ میل نسبت به ورق ۱ میل سبب افزایش استحکام و دوام آن در برابر فشارهای وارده میشود. در مطالبی که پیشتر با موضوع معرفی انواع ورق آهن و کاربرد آن در صنایع مختلف منتشر کردیم، دانستیم که ورق گالوانیزه یک نوع ورق آهنی است که به روش نورد گرم تولید میشود. تایل طرح سفال به صورت تکی تولید میشود که حاصل پرس بدون رنگ و برش از ورق گالوانیزه است. ورق روغنی اصلیترین ماده خامی است که برای تولید ورق گالوانیزه از آن استفاده میشود. ضخامت استانداردی که برای تولید این ورقها در اکثر کارخانهها مورد استفاده قرار میگیرد بین 0.2 تا 6 میلیمتر است. ورقها به هیچ عنوان نباید برروی زمین و سطح خاکی قرار بگیرند، و باید به وسیله چوب یا فلز، سطوحی ایجاد کرد تا ورقها برروی آن قرار بگیرند. برخی از قطعات فولادی آنقدر ریز یا بزرگ هستند که نمی توان آنها را گرم کرد و گالوانیزه کردن آنها با روش های دیگر منطقی نیست. برای اینکه سطح ورق عاری از هر گونه ناخالصی شود؛ ابتدا روی آن برس زده شده و سپس با آب گرم شسته میشود. این روش گالوانیزاسیون، از روشهای قدیمی محسوب میشود که در آن محصول فولادی را در حمامی از فلز روی مذاب غوطهور میکنند.

دراینبین، به دلیل تقاضای بالا و همیشگی برای این محصول و تولید در ظرفیت بالا توسط کارخانههای تولیدکننده، میزان عرضه و تقاضا برای ورق گالوانیزه متناسب است. شکل پذیری بالا، در کنار سختی و استحکام مناسب از ویژگیهای مهم ورق گرم است. به همین دلیل برای داشتن خرید مناسب و درست، باید اول به کاربرد و بعد به ابعاد آن دقیت و توجه کنید. ورق گرم به دلیل قرارگیری در معرض حرارت و دمای زیاد، ظاهری تیره، مات و ناصاف دارد. ورق گرم به دلیل قرارگیری در معرض دما و نرم شدن، قابلیت شکل پذیری بهتری دارد. ورق سرد به دلیل قرارگیری در فشار زیاد و فرآیند ساخت پیچیده، کیفیت بالاتری دارند. ورق سرد st12 به دلیل استفاده از کروم در ساختار خود مقاومت بالایی نسبت به ورق گرم دارد. ابعاد و مشخصات فنی ورق سرد محدودتر از ورق گرم است. عرض اکثر ورقهای گالوانیزه 1000 و 1250 میلیمتر است. ورق گالوانیزه با توجه به پر تقاضا بودنش، سالیان زیادی است که توسط تولیدکنندگان داخلی و در اکثر استانهای کشور تولید و روانه بازار میگردد. در نورد گرم همان طور که از نامش پیداست، حرارت مهمترین عامل در ساخت ورق فولادی است.

به زبان ساده منظور از کوتینگ همان میزان و ضخامت پوشش و اندود گالوانیزاسیون ورق است. ورق آهن سیاه، همان گونه که از نامش پیداست ظاهری تیره داشته و سطح هموار و براقی ندارد. این سیستم برای اولین بار توسط مهندسان ایرانی اختراع شد و بومی میباشد که به ثبت جهانی رسیده است. یکی از اصلیترین مراحل تولید این محصول، غوطهور کردن ورق در وان پر شده از روی مذاب است. همانطور که گفته شد استفاده از یک آلیاژ روی برای گالوانیزه کردن ورقهای فولادی هم یک مشخصه برای دسته بندی آنها است. تشخیص اینکه یک پوشش گالوانیزه چقدر قوی است، فقط با نگاه کردن به آن، بسیار ساده و می تواند به شما بگوید ضخامت روی چقدر است. همچنین، شرایط تحویل (مانند تحویل فوری یا تحویل با تاخیر) نیز ممکن است بر قیمت تاثیر بگذارد. ورق رنگی نیز پوشش ضد زنگ داشته و برای شرایط در معرض رطوبت نظیر سقف ها کاربرد دارد. وقتی که یک گیاه در معرض جریان هوای تازه در خارج از گلخانه باشد، هوای تازه در نزدیکی برگها تأمین شده و گیاه میتواند اکسیژن پس داده و از دیاکسید کربن تازه استفاده نماید.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن